مقالات, مقالات فنی

سیستم هیبریدی

سيستم محركه تلفيقي هيبريد- سينرژي

خودروي هيبريدي چيست؟

 خودروي هيبريدي به خودرويي گفته مي شود كه دو منبع قدرت جداگانه در اختيار دارد كه موتور بنزيني و  موتور برقي رايج ترين مولدهاي قدرت در خودروهاي هيبريدي مي باشند.

چرا خودروي هيبريدي نياز است؟

عمده ترين دلايل استفاده از خودروهاي هيبريدي عبارتند از:

 

مصرف سوخت فسيلي كمتر

حداقل آلايندگي محيط زيست

كاهش اثر گرم شدن زمين در اثر توليد گازهاي گلخانه اي (Co2)

رقابت بهتر در بازار فروش خودرو

مزايا

سيستم محركه تلفيقي هيبريد – سينرژي تاثير بسيار چشمگيري در ميزان مصرف بهينه بنزين و كاهش آلاينده ها داشته و تجربه متفاوتي از شتاب و آرامش را براي  رانندگان  به همراه دارد. 
سيستم تلفيقي هيبريد – سينرژي تويوتا تركيبي از دو منبع قدرت بوده كه به ترتيب شامل موتورهاي الكتريكي و موتور بنزيني مي باشد. اين سيستم  در دنياي امروز مصرف بنزين خودرو را در سطوح بين المللي به بهينه ترين حالت رسانده و به تمامي انتظارات شما از قبيل فرمان پذيري، كاهش آلايندگي و آرامش پاسخ مثبت مي دهد. 

مصرف بهينه سوخت

سيستم تركيبي هوشمند از قابليت هاي موتور بنزيني و موتورهاي الكتريكي مي باشد كه به طور اتوماتيك و هوشمندانه عمل كرده و از نظر مصرف بهينه بنزين با خودروهايي كه حجم موتور و اتاق كوچكتري دارند قابل مقايسه هستند.  
با مقايسه ميزان مصرف بهينه بنزين بين خودروهاي مجهز به اين سيستم و موتورهاي معمولي مي توان به تفاوت چشمگير آنها پي برد.  

بازده سوختي

انتخاب هوشمندانه موتورهاي الكتريكي يا بنزيني جهت دستيابي به بازدهي بهينه

سيستم  تلفيقي هيبريد- سينرژي به طرز هوشمندانه اي از موتورهاي الكتريكي و بنزيني استفاده مي كند  تا به اين ترتيب منابع قدرت و ويژگي هاي آنها در جهت مصرف بهينه سوخت قرار گرفته و حداكثر بازدهي به دست مي آيد. 

استارت

استفاده بهينه از گشتاور موتورهاي الكتريكي در هنگام استارت و سرعت پايين

در زمان استارت خودرو، سيستم  تلفيقي هيبريد-سينرژي تنها از موتورهاي الكتريكي كه توسط باتري تغذيه مي شوند، استفاده كرده تا گشتاور بالايي در هنگام پايين بودن دور موتور به دست آيد.  اين عملكرد  باعث حركت نرم خودرو مي شود. 

رانندگي با سرعت متوسط

كارايي و بازده سوختي موتورهاي بنزيني در شرايط رانندگي با سرعت متوسط،  پايين است و اين دقيقاً برعكس كارايي موتورهاي الكتريكي مي باشد. 

بنابراين خودروهاي مجهز به اين سيستم جهت حركت با سرعت متوسط از نيروي ذخيره شده در باتري بهره مي برند. 

رانندگی با سرعت ثابت

حركت با مصرف بهينه انرژي

استفاده از موتور بنزيني به عنوان منبع اصلي انرژي حركتي خودرو.

با توجه به شرايط رانندگي، بخشي از قدرت توليد شده به ژنراتور منتقل مي شود. نيروي توليد شده توسط ژنراتور، از طريق شارژ باتري ها انرژي مورد نياز موتورهاي الكتريكي را جهت تكميل نيروي موتور بنزيني تأمين مي كند. 

با استفاده از اين سيستم محركه تلفيقي، نيروي توليد شده با كمترين ميزان هدر روي به سطح جاده منتقل مي شود. 

در صورت پايين بودن ميزان شارژ  باتري، به منظور شارژ مجدد و يا جبران نيروي مورد نياز، ميزان نيروي خروجي موتور بنزيني افزايش مي يابد.

رانندگي در سرعت ثابت / شارژ مجدد

شارژ مجدد باتري توسط انرژي مازاد

در مواقعي كه به خروجي با ضريب بالا نياز است، در سيستم هيبريد سينرژي از موتور بنزيني بهره گرفته مي شود. از آنجايي كه خروجي موتور بنزيني، بيش از حد نياز است لذا انرژي مازاد توسط ژنراتور تبديل به انرژي الكتريكي شده و در باتري ذخيره مي گردد. 

رانندگي با شتاب بالا

دسترسي به قدرتي معادل با حجم موتور بيشتر هنگام شتاب گيری

هنگامي كه شتاب بالايي مد نظر است مانند حركت اوليه يا در سربالائي ها، موتور الكتريكي به كمك موتور اصلي آمده و باعث ايجاد نيروي محركه بيشتري مي شود. 

تلفيق موتور الكتريكي و بنزيني به مثابه داشتن موتوري با يك كلاس قوي تر مي باشد. 

كاهش سرعت و بازيابي انرژي

بازيابي انرژي در باتري هنگام كاهش سرعت

هنگام ترمزگيري يا كاهش سرعت، سيستم تلفيقي  هيبريد سينرژي مانند دستگاه Regenerator عمل كرده و از انرژي جنبشي خودرو بهره مي گيرد تا موتورهاي الكتريكي توسط چرخها به حركت درآيند. در واقع انرژي كه هنگام ترمز گيري در اثر اصطحكاك تلف مي شود در اين سيستم صرف شارژمجدد باتري مي گردد. 

توقف كامل

توقف كامل خودرو و سيستم محركه

در هنگام توقف خودرو تمامي موتورهاي الكتريكي، ژنراتور و موتور بنزيني به طور اتوماتيك از فعاليت باز مي ايستند، در اين صورت هيچ انرژي هدر     نمي رود. 

البته در صورت پايين بودن ميزان شارژ باتري، موتور بنزيني به حركت خود ادامه مي دهد تا باتري شارژ شود. در برخي از موارد ممكن است موتور بنزيني همزمان با زدن كليد سيستم تهويه هوا روشن شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *