مقالات, مقالات فنی

سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک

مقدمه:

با استفاده از سيستم تعليق گازي به جاي فنر شمش كه در خودروهاي معمولي به كار مي رود، مي توان تكانهاي وارد به خودرو را كنترل كرد كه براي اين منظور سيستم تعليق گازي، از سيلندرهاي گازي استفاده مي كند. 

اجزا:

سوئيچ سيستم تنظيم ارتفاع  
سوئيچ سيستم تنظيم ارتفاع، امكان تنظيم ارتفاع خودرو را از نظر بلندي، كوتاهي و يا نرمال بودن فراهم  مي آورد.  
سوئيچ اصلي سيستم تنظيم ارتفاع  
همراه با ديگر سوئيچهاي كنترل ارتفاع و سيستم تعليق، سوئيچ اصلي سيستم تنظيم ارتفاع براي راننده، امكان خاموش كردن سيستم تنظيم ارتفاع را فراهم مي آورد.   

سنسورهاي كنترل ارتفاع  
سنسورهاي كنترل ارتفاع به منظور كنترل فاصله بين بدنه خودرو و سطح زمين به كار مي روند. اين اطلاعات بوسيله كامپيوتر سيستم تعليق به كار مي رود.   
 
كامپيوتركنترل تعليق   
كامپيوتر كنترل تعليق، سيستم را به منظور حفظ ارتفاع در يك نقطه ثابت كنترل مي كند. با توجه به سيگنالهاي دريافتي از سنسورهاي كنترل، كامپيوتر، تغييرات ارتفاع خودرو بر اثر بار و يا تعداد سرنشينان را محاسبه كرده و سپس با كنترل سلونوئيد، كمپرسور و موتور الكتريكي، ارتفاع خودرو را به اندازه لازم بالا برده و يا پايين مي آورد.

سيلندرهاي گازي  
سيلندرهاي گازي، محفظه هاي گازي تكي با حجم بالاي گاز كمپرس شده هستند كه وظيفه حفظ بدنه را دارند و براي تنظيم ارتفاع خودرو به كار مي روند.  
 
سوپاپهاي كنترل ارتفاع (جلو و عقب)  
سوپاپهاي كنترل ارتفاع سلونوئيدهايي هستند كه وظيفه تنظيم فشار گاز در سيلندرهاي گازي را بر عهده دارند.  
 
كمپرسور و موتور (با رطوبت گير)  
با توجه به دستورات صادره از كنترل تعليق ECU، كمپرسور و موتور (با رطوبت گير) گاز مورد نياز براي كنترل ارتفاع خودرو را كمپرس مي كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *