مقالات, مقالات فنی

سيستم كمكی پارک مجهز به فاصله سنج

مقدمه:

اين سيستم با استفاده ازسنسورهاي(فرستنده و گيرنده) امواج مافوق صوت در قسمت هاي مختلف خودرو(جلو – گوشه – عقب ) به منظور تشخيص وجود موانع تعبيه شده است. در كنار سنسورهاي امواج مافوق صوت، سوتك هايي جهت هشدار دادن به راننده نسبت به تماس و برخورد با موانع (در جهت هاي مختلف) قرارداده شده است. محل و فاصله دقيق موانع توسط صفحه نمايش چند منظوره (روي كنسول) نمايش داده مي شود.

البته خودروهاي مدل بالا (جديد) به صفحه نمايش عقب نيز مجهز مي باشند، كه راننده مي تواند به طور كامل بر محيط پشت اتومبيل و پاركينگ اشراف داشته باشد.

سنسورهاي مافوق صوت

وظايف سنسورهاي جلو و عقب تعيين ميزان فاصله خودرو با موانع، ارسال و دريافت امواج مافوق صوت و انتقال اطلاعات به دستگاه فاصله ياب جهت پردازش مي باشند.  

دستگاه هوشمند پردازش و فاصله ياب(SONAR ECU)

هدف از تعبيه اين دستگاه تخمين ميزان فاصله خودرو با موانع كناري و نمايش اطلاعات بر روي صفحه نمايشگر مي باشد.  

اجزا:

دستگاه هوشمند فاصله ياب صوتي

اين سيستم به طور متناوب بوق زده و راننده را نسبت به وجود موانع در اطراف خودررو مطلع مي سازد، لازم به ذكر است كه راننده مي تواند از طريق صفحه نمايش ميزان فاصله مجاز و زمان هشدار را تنظيم كند. 

صفحه نمايش چند منظوره

اين صفحه جهت نمايش وجود موانع و ميزان فاصله (به صورت عددي يا دياگرام) در قسمت وسط كنسول تعبيه شده است. 

گيت وي (ECU)

وظيفه اين دستگاه (پردازش) دريافت، جدا سازي، تركيب و نهايتأ انتقال اطلاعات به صفحه نمايش چند منظوره به عنوان خروجي عملياتها و دستورات صورت گرفته در خودرو مي باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *