مقالات, مقالات فنی

۱۱ گام ضروری جهت پارک خودرو به صورت طولانی

۱۱ موردی که قبل از پارک خودرو به مدت طولانی باید رعایت شود

جهت پارک خودرو بصورت طولانی نیاز به اقدامات و نگه داری های خاصی می باشد. اقدامات ذیل جهت حفظ سلامت خودرو باید انجام شود تا استهلاک قطعات به حداقل برسد.

  1. انتخاب مکان مناسب برای پارک خودرو: مکان پارک خودرو باید مناسب و امن باشد و از تابش آفتاب مستقیم و یا رطوبت حفظ شود. همچنین امکان دسترسی حیوانات موذی مانند موش به خودرو وجود نداشته باشد. پارکینگ های سرپوشیده با تهویه مناسب گزینه مناسبی می باشند.

2. نظافت خودرو: قبل از پارک خودر برای طولانی مدت، جهت حفظ سلامت رنگ، خودرو باید کاملا شسته شود.

3. موارد جدول ذیل بصورت دوره ای باید بررسی گردد:

SPEEd نوع بازدید یا اقدام ردیف
هر 14 روز شارژ باتری 12 ولت 1
هر 3 ماه بازدید باد لاستیک ها 2
هر ماه کارکرد سیستم کولر جهت گردش گاز و روغن داخل کمپرسور 3
هر 6 هفته روشن کردن موتور و رانندگی با خودرو 4
هر 8 هفته رانندگی با خودرو جهت تمیز شدن زنگ دیسک ها 5
هر 2 ماه شارژ باتری هیبرید
ماهیانه بازدید خوردگی و زنگ زدگی قطعات

4. تمامی تجهزیات الکترونیکی و سیستم تهویه خاموش شوند.(دریچه سیستم تهویه در حالت گردش داخل باشد.) خودرو در سطح صاف پارک شود و دنده در حالت Park قرار داده شود. برای گیربکس دستی در دنده یک یا عقب قرار داده شود. ترمز دستی را نکشید و اگر بصورت برقی است غیر فعال نمایید و از حالت اتوماتیک خارج نمایید. پس از انجام موارد فوق خودرو را خاموش نمایید.

5. خودرو بصورت دوره ای شستشو شود.

6. جهت شارژ باتری (12 ولت و یا هیبرید) نیاز به روشن بودن خودرو به مدت 30 دقیقه می باشد. همچنین دور موتور خودرو تا 3000rpm  و 10 بار افزایش پیدا کند تا رطوبت از داخل اگزوز خارج شود.

7. حرکت و رانندگی خودرو، باعث روانکاری قطعات انتقال قدرت مانند گیربکس، دیفرانسیل و یا گاردان می شود. بهتر است قبل از پارک خودرو به مدت طولانی سرویس های دوره ای خودرو انجام شده باشد. همچنین ازعدم وجود نشتی در قطعات اطمینان حاصل نمایید.

8. جهت حفظ سلامت کمپرسور لازم است هر یک ماه کولر خودرو با فن دور بالا حداقل 2 دقیقه روشن شود. قبل از روشن کردن کولر، موتور خودرو گرم شود.

9. در صورت پارک خودرو بصورت طولانی مدت ممکن است لاستیک ها بیضی شکل شوند و دچار آسیب دائمی شوند. جهت کاهش احتمال آسیب می توان فشار باد را حدود 43 تا 45 PSI تنظیم کرد. همچنین بهتر است خودرو بصورت دوره ای حرکت داشته باشد.

10. دیسک های ترمز از چدن ساخته شده است و مستعد زنگ زدگی در زمان طولانی هستند. حداقل هر 8 هفته با خودرو رانندگی کنید و بصورت عادی از ترمز ها استفاده نمایید تا از ایجاد زنگ زدگی شدید بر روی دیسک جلوگیری شود.

Figure 2.Severe Rust on Rotor

(Hard to Remove by Braking)

Figure 1.Slight Rust on Rotor

(Easy to Remove by Braking)

 جهت استفاده از ترمزها، رانندگی در جاده صاف انجام شود و بصورت عادی ترمز گرفته شود. طبق جدول ذیل می توانید تعداد ترمز مورد نیاز بر اساس شرایط سرعت را محاسبه نمایید. در خودروهای هیبرید ممکن است نیاز به ترمز کمی شدیدتر باشد.

SPEED COMPLETED STOPS
60-0 mph 5
40-0 mph 10
30-0 mph 20
20-0 mph 30

11. در صورت نگه داری خودرو در مناطق نزدیک به دریا و یا مناطق نمکی و یا بارش باران زیاد، امکان زنگ زدگی قطعات فلزی وجود دارد. اگر زنگ زدگی وجود دارد باید منطقه مورد نظر ترمیم شود و با مواد مخصوص از زنگ زدگی مجدد جلوگیری شود.

برخی اسپری های جهت جلوگیری از زنگ زدگی و دور کردن حیوانات موذی وجود دارد.

هدف تویوتا از انجام موارد فوق نگهداری و تحویل خودرو بدون ایراد و جلوگیری از هزینه های بعدی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *