معرفی قطعات و لوازم جانبی


ارمغان قطعات اصلی،سلامت خودرو شما

جمله فوق شعار و هدف غایی واحد قطعات در ارائه قطعات اصلی جهت کلیه خودروهای تویوتا می باشد، مزیت استفاده از این قطعات بالا بردن عمر مفید خودرو و کاهش میزان استهلاک در مقایسه با قطعات غیر اصلی می باشد که متاسفانه به تعداد زیاد، در جعبه های متفرقه و قیمت پائین ارائه می گردد از مهمترین فاکتورهای قطعات اصلی سیستم کنترل کیفیت تولید قطعات توسط کمپانی تویوتا می باشد که متاسفانه در تولید قطعات متفرقه رعایت نمی گردد لذا جهت حصول اطمینان مشتریان محترم و ارائه قطعات اصلی تویوتا در ایران این شرکت (ایرتویا - نمایندگی انحصاری تویوتا موتورکورپوریشن در ایران)اقدام به چاپ هلوگرام جهت کلیه قطعات یدکی کرده است که می تواند به راحتی ملاک شناخت قطعات اصلی و غیر اصلی باشد. همچنین جهت آشنایی بیشتر مشتریان محترم در خصوص عواقب استفاده از قطعات یدکی غیر اصلی، بروشورهای تبلیغاتی معرفی تفاوت کیفیت تولید قطعات اصلی و تقلبی تهیه شده است که در کلیه فروشگاههای قطعات یدکی نمایندگان شرکت ایرتویا ارائه می گردد.

باور های نادرست رایج در مورد قطعات غیر اصلی


باور نادرست اول: قطعه اصلی از غیر اصلی گرانتر است.

ممکن است قیمت قطعات غیر اصلی از اصلی ارزانتر باشند اما هر ارزانی بی دلیل نیست. این ارزانی صرفا به دلیل این است که تولید کننده قطعه غیر اصلی مجبور شده برای پیدا کردن بازار برای قطعه خود، آن قطعه را با مواد اولیه بی کیفیت تری و شرایطی که قطعا استانداردهای تویوتا را رعایت نکرده تولید کند و این یعنی قطعه غیر اصلی عمر کمتر و عملکرد ضعیف تری خواهد داشت و ممکن است مصرف کننده به جای یک بار خرید آن قطعه را دو بار یا چند بار دیگر خریداری کند

باور نادرست دوم: اگر روی جعبه نام تویوتا یا لکسوس باشد، این قطعه اصلی است.

متاسفانه هزاران قطعه روزانه با نام قطعه اصلی تویوتا به مصرف کننده عرضه می شود که تشخیص اصل بودن و یا غیر اصل بودن آن صرفا بدلیل اینکه قطعه در کارتن تویوتا بسته بندی شده یا شماره فنی قطعه روی کارتن چاپ شده امکان پذیر نیست. تنها راهی که خیال یک مصرف کننده را از خرید قطعه اصلی تویوتا راحت خواهد کرد این است که قطعه خود را که دارای هولوگرام ایرتویا می باشد و در فروشگاه مرکزی ، شعبات فروش قطعه شرکت ایرتویا و نمایندگی های مجاز بصورت گسترده عرضه میگردد خریداری نمایند.

باور نادرست سوم: قطعه اصلی و غیر اصلی عملکرد یکسانی دارند.

دلیل خوشنامی و ماندگاری تویوتا استانداردهای سختگیرانه و توجه به جزئیات است که همواره در خرید مواد اولیه و تولید بکار می برد است. رعایت این استانداردها باعث گردیده مشتریان وقتی از محصولات تویوتا استفاده می کنند فقط امنیت و آرامش در ذهن آنها تداعی شود. قطعات عرضه شده نیز توسط این شرکت تمام این استانداردها را رعایت کرده اند، اما آیا شرکت تولیدکننده غیر اصلی می تواند ادعای آن را داشته باشد که قطعه آنها نیز این استانداردها را طی کرده است؟

تفاوت قطعات غیر اصلی و اصلی


آیا شما تفاوتی بین این دو شمع موتور میابید؟

یکی از این شمع ها، قطعه اصلی تویوتا و دیگری غیر اصلی می باشد. هر دو ظاهری مشابه و جعبه ای یکسان دارند.بنابراین فقط با نگاه کردن و مقایسه کردن این قطعات نمی توانیم اصل بودن آنرا تشخیص دهیم.
 
ظاهر دو قطعه کاملا مشابه بودند، اما آیا الان می توانیم بگوئیم این دو قطعه مشابه اند؟
 
زمانی که شمعها در معرض گازهای احتراق قرار می گیرند بسیار داغ می شوند. الکترودهای قطعات اصلی تویوتا از مس هدایت کننده گرما ساخته شده است که به راحتی گرما را تخلیه و بسرعت خنک می شوند. الکترودهای شمع غیر اصلی از آهن ساخته شده که هدایت کننده خوبی برای گرما نمی باشند و تخلیه گرما در آن صورت نمی گیرد، بنابراین الکترودها بسیار داغ می شوند.
الکترودهای شمع غیر اصلی در سرعت بالا و زمانی که موتور تحت فشار است بسیار داغ می شوند و امکان دارد پیستون را ذوب کند و هزینه زیادی را به مصرف کننده تحمیل کند.

آیا شما تفاوتی بین این دو فیلتر روغن میابید؟

 
ظاهر دو قطعه کاملا مشابه بودند، اما آیا الان می توانیم بگوئیم این دو قطعه مشابه اند؟
 
در تولید فیلتر روغن های اصلی تویوتا از آخرین و پیشرفته ترین مواد اولیه جهت فیلتر کردن روغن استفاده شده است اما در تولید فیلتر روغن های غیر اصلی از کاغذهای معمولی فیلتر استفاده شده است.
 
در ساخت فیلتر روغن های اصلی تویوتا از یک لاستیک مخصوص و پیشرفته بعنوان عایق گرما استفاده می شود. فیلتر روغن غیر اصلی از موادی ساخته شده است که عایق گرما نمی باشند